Chipowanie naszego pupila.

Posted onCategoriesInternet i technologie, Warte polecenia

Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o tak zwanym chipowaniu zwierząt. Działanie to dotyczy przede wszystkim psów i kotów, jednak istnieje możliwość znakowania w ten sposób jeszcze innych zwierząt. Dzięki niemu możemy w szybki sposób zidentyfikować nasze zaginione czy skradzione zwierzę, jak również znaleźć właścicieli zwierzęcia, które błąka się bezpańsko w naszej okolicy i nie może odnaleźć drogi do domu.

Jeśli planujemy naszego pupila zabrać w podróż zagraniczną niezbędne jest również w tym przypadku chipowanie zwierząt. Podczas wycieczek międzynarodowych wymagany jest bowiem paszport, który zawiera kod kreskowy danego mikroczipu. Czip posiada bowiem numer identyfikacyjny zwierzęcia, po którym jesteśmy w stanie zidentyfikować właścicieli, a co za tym idzie miejsce zamieszkania zwierzęcia w razie zaginięcia nawet za granicami kraju.
Zwierzę posiadające mikroczip ma dużo większe szanse na jego odnalezienie w przypadku zaginięcia. Jednak zwierzęciu może go jedynie wszczepić wykwalifikowany lekarz weterynarii. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny i przypomina podanie standardowego zastrzyku. Jest dokonywany za pomocą strzykawki jednorazowego użytku. Mikroczip wszczepia się pod skórę zwierzęcia raz na całe życie, nie zużywa się on i nie wymaga wymiany. Nie jest bowiem w żaden sposób zasilany. Mikroczipy najnowszej generacji działają nawet do dwudziestu lat, gdy przecietna długość życia psa wynosi 15 lat. Docelowo powinien znajdować się na grzbiecie zwierzęcia pomiędzy łopatkami lub w środkowej części szyi po jej lewej stronie.
Jest on w dodatku całkowicie bezpieczny. Dzięki niemu w bardzo krótkim czasie można określić numer identyfikacyjny zwierzęcia, a w konsekwencji odnaleźć jego dom i właściciela. Na zasadzie odbijania fal radiowych odbywa się dekodowanie piętnastocyfrowego identyfikatora. Zwierzak podczas przeprowadzanej procedury nie zdaje sobie z niczego sprawy, gdyż jest to bezbolesne działanie. W konsekwencji w ciągu kilku minut bazy danych wiążą numer identyfikacyjny zwierzaka z danymi osobowymi właściciela. I już wiemy do kogo zwierzak należy.