Marzysz o rozpoczęciu przygody z akwarystyką, jednak nie masz możliwości, aby zbudować własne oczko wodne? Nawet w niewielkim mieszkaniu możesz realizować swoją pasję, decydując się na małe akwarium, które, przy odpowiedniej organizacji, stanie się pełną kolorów ozdobą pomieszczenia. Jak je założyć i co w nim hodować, aby nie dopuścić do przepełnienia? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Znajdź miejsce i wybierz akwarium
Akwarystyka to hobby, które można realizować właściwie wszędzie. Pierwszym krokiem jest jednak znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będziesz mógł postawić swoje akwarium. Jeśli nie masz zbyt dużej przestrzeni do dyspozycji, postaw na zbiornik o pojemności maksymalnie 30 litrów. Doradzamy wybór akwarium o kształcie sześcianu lub prostopadłościanu. Mimo że może wydawać się większe od tego w kształcie kuli, to znacznie łatwiej jest je rozsądnie zorganizować oraz wyposażyć w sprzęt akwarystyczny. Co więcej, kuliste zbiorniki nie stanowią dobrego środowiska do hodowli rybek: nie tylko zniekształcają wizję, ale też powodują u ryb zaburzenia neurologiczne spowodowane kręceniem się w kółko w zbiorniku, w którym słabo wymienia się tlen.
Ważne jest, aby znaleźć dla niego stabilne, płaskie podłoże – na przykład blat komody lub stolika nocnego. Pamiętaj o tym, że akwarium nie powinno znajdować się w miejscu o bezpośrednim nasłonecznieniu, gdyż spowoduje to szybkie tworzenie się glonów.
Te akcesoria będą niezbędne nawet przy małym zbiorniku!
Nawet jeśli decydujesz się na małe akwarium, konieczny będzie zakup niezbędnych akcesoriów i sprzętu, który pomoże Ci utrzymać wysoką jakość wody w zbiorniku. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w filtr, który będzie wspomagał oczyszczanie wody. Do tego sprawdzi się również napowietrzacz, oświetlenie oraz grzałka, dzięki którym zapewnisz rybom odpowiednią ilość tlenu, światła i temperaturę! W poszukiwaniu sprzętu sprawdź profesjonalny sklep akwarystyczny, taki jak https://trzmiel.com.pl.
Wybór ryb do małego akwarium
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię akwarystyka słodkowodna, czy też akwarystyka morska, przy wypełnianiu małego akwarium rybami i roślinami ważne jest, aby nie dopuścić do jego przepełnienia. Dlatego też zaleca się małe organizmy, takie jak gupiki, neonki i kiryski. Dobrym rozwiązaniem jest też utworzenie zbiornika z krewetkami, które nie wymagają wiele opieki, a są pięknym urozmaiceniem roślinnego biotopu.
Czy w małym zbiorniku znajdzie się miejsce na dekoracje?
Wiele osób marzących o akwarium obawia się, że wybierając mały zbiornik, trzeba będzie zrezygnować z zakupu dekoracji. Okazuje się jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w wodzie! Najważniejsze jest to, aby miejsce było odpowiednio zorganizowane. Wybierz dekoracje, które będą urozmaiceniem, ale też schronieniem dla Twoich rybek. Świetnie sprawdzą się na przykład małe skały z dziurkami czy też drewniany, odpowiednio zabezpieczony korzeń. Pamiętaj o tym, że ozdobą akwarium pozostają też rośliny!
Pielęgnacja małych zbiorników
Niech nie zwiedzie Cię rozmiar zbiornika – małe akwarium również wymaga regularnej pielęgnacji. Konieczne jest przede wszystkim systematyczne czyszczenie oraz podmiana części wody, a także usuwanie glonów. W małych zbiornikach zanieczyszczanie środowiska wodnego może następować znacznie szybciej, dlatego nie należy lekceważyć codziennej pielęgnacji!