Kuchenne zlewy granitowe, to najczęstszy wybór wśród konsumentów. Nikogo to zresztą nie powinno dziwić. Wykonane z silgranitu zlewozmywaki są niezwykle wytrzymałe i jednocześnie eleganckie. Dostępne są też w wielu wzorach i kolorach, co jest ich dodatkowym atutem. Jedyną rzeczą, która martwi ich przyszłych użytkowników, to ewentualne kłopoty z odpowiednią pielęgnacją. Czy faktycznie są powody do obaw? Już spieszymy z odpowiedzią!
Proste sposoby na niewielkie zabrudzenia
Mało jest takich osób, które kupują zlew tylko po to, by ładnie wyglądał. Wiadome jest, że zlewozmywak to centralne miejsce w kuchni, w którym zaczynasz i kończysz przygotowywanie posiłków. Nawet jeśli Twoje gotowanie ogranicza się do podgrzewania gotowych potraw czy opłukiwania warzyw i owoców, to i tak z w zlewie pozostają jakieś drobne resztki czy zabrudzenia.
Na szczęście wbrew powszechnym opiniom, zlewy z silgranitu nie wymagają kosztownej i wymagającej czasu pielęgnacji. Zazwyczaj do ich odświeżenia czy usunięcia drobnych zabrudzeń wystarczy ciepła woda, odrobina płynu do naczyń i miękka ściereczka. Możesz taki zlew również czyścić sodą oraz starym, dobrym octem.
Na większe kłopoty profesjonalne środki
Niestety każdemu może się zdarzyć mały wypadek. Pozostawiona na noc torebka od herbaty, rozlane i zostawione na pastwę losu wino lub sok z buraków. Takich koszmarków boją się nawet zlewozmywaki ceramiczne czy zlewozmywaki stalowe — chociaż ich struktura jest mniej porowata i tym samym, mniej podatna na farbowanie.
Oczywiście nie ma co rozpaczać nad rozlanym… winem, tylko trzeba wziąć się do pracy! Ważne jednak, żeby działać rozsądnie. Granit bardzo nie lubi drastycznych działań, jak zawierające chlor odplamiacze. Zamiast tego, najbezpieczniejszym i, co najważniejsze, najbardziej skutecznym działaniem będzie zakup środków przeznaczonych do dogłębnego czyszczenia silgranitu. Oczywiście najpewniejszym źródłem będzie sklep zajmujący się sprzedażą zlewów granitowych, taki jak np. https://comitor.pl, ponieważ będziesz miał pewność co do jakości oferowanego przez sklep produktu.

O czym warto pamiętać?
Jak widzisz, pielęgnacja zlewów granitowych to nie fizyka kwantowa – a jeśli chcesz, by Twój zlew cieszył oko jak najdłużej, zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Przecieraj zlew regularnie — to nie musi być wielkie mycie. Pamiętaj po prostu, aby przetrzeć go wilgotną ściereczką po każdym użyciu.
- Silnie barwiące resztki, jak np. wcześniej wspomniane wino czy torebka po herbacie, usuwaj od razu.
- Skończyłeś pracę w kuchni na dziś? Świetnie! Przetrzyj zlew do sucha!
- Do lekkich zabrudzeń używaj delikatnych detergentów, jak płyn do naczyń.
- Nieco mocniejsze przebarwienia możesz potraktować wodą z octem.
- Do zadań specjalnych (czyt. silnych zabrudzeń) używaj tylko dedykowanych środków.
- Trzymaj z dala od zlewu metalowe szczotki oraz popularne drapaki, a także żrące preparaty do wc czy środki zawierające agresywną chemię.
- Podczas pielęgnacji stosuj się do zaleceń producenta!