Puszcza Białowieska – dlaczego to dobre miejsce na wypoczynek?

Posted onCategoriesWieści z Infoboxu

Co Ci przychodzi na myśl, gdy myślisz o weekendowym wypoczynku? Wielu osobom wypoczynek kojarzy się przede wszystkim z dostępem do bogatej infrastruktury w postaci restauracji, pubów, dyskotek, miejsc zabaw dla dzieci, kramów z pamiątkami itd. Ale są też tacy, którzy wypoczywają z dala od skomercjalizowanych miejsc turystycznych – na łonie przyrody, w otoczeniu zieleni. Takim zacisznym i pełnym energii miejscem jest Puszcza Białowieska. W tym artykule chcemy przekonać wszystkich – bez względu na to jaki rodzaj wypoczynku preferują – do tego, że Puszcza to fantastyczne miejsce na weekend za miastem.

Kilka słów o Puszczy

Kto nigdy nie słyszał o Puszczy Białowieskiej – ręka w górę? Chyba nie ma takich osób, a to chociażby ze względu na niedawne pojawienie się tematu Puszczy w polityce i na arenie międzynarodowej. Ale wróćmy do kilku podstawowych informacji. Puszcza Białowieska to pozostałości lasu pierwotnego – ostatnia taka ostoja w Europie. Warto więc zawitać w ten region i zobaczyć unikatowe gatunki roślin i zwierząt występujących tylko w tym miejscu. W 1979 roku Białowieski Park Narodowy został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Skoro nasz las stał się dziedzictwem świata to na pewno warto przekonać się o jego walorach.

Ścieżka edukacyjna w lesie i ludzie
Ścieżka edukacyjna w Puszczy Białowieskiej

Czym byłaby Puszcza bez żubra?

Oczywiście pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi nam na myśl, gdy rozmawiamy o Puszczy Białowieskiej jest żubr. I to słuszne skojarzenie ponieważ to właśnie w Puszczy żyje największa na świecie populacja żubra nizinnego i to Puszcza jest jego ostoją. Obecnie populacja żubra wynosi ponad 650 osobników. Jest to niesamowity sukces biorąc pod uwagę fakt, że w 1919 roku zabito ostatniego żubra żyjącego na wolności w Puszczy Białowieskiej. W okresie kilkudziesięciu lat zdołano odbudować populację, a to dzięki działalności Rezerwatu Pokazowego Żubrów.

Żubry w lesie, w śniegu
Żubry w lesie zimą

Turyści odwiedzający Białowieżę mogą oglądać żubry w Rezerwacie lub w naturalnym środowisku w Puszczy – jedynym warunkiem jest cierpliwość w tropieniu tych zwierzaków. W okresie zimowym, kiedy to widoczność w lesie jest bardzo duża, a żubry chętnie korzystają ze stałych miejsc dokarmiania, można wypatrzeć stado tych majestatycznych zwierząt. Spotkanie z żubrami to naprawdę niezapomniane przeżycie.

Wyprawy do Puszczy

Tym, którzy jeszcze nie byli w Puszczy Białowieskiej polecamy na początek wycieczkę trasą „Do dębu Jagiełły”. Trasa ta prowadzi przez obszar ścisłej ochrony – można ją przebyć jedynie z licencjonowanym przewodnikiem. Można zobaczyć unikatowe gatunki flory i fauny i podpytać przewodnika o ciekawe historie związane z Puszczą.

Przez obszar ochronny prowadzi kilka tras rowerowych – jest to wspaniała możliwość połączenia sportu z przebywaniem na łonie natury. Wytyczono także trasy piesze, jak choćby ścieżkę edukacyjną Żebra żubra, która prowadzi przez bagniste tereny i ciekawe zakątki Puszczy. Najbardziej odkrywcze mogą się okazać samotne wyprawy po ścieżkach leśnych, które serdecznie polecamy.

Odpowiedni nocleg

W wyprawie do Puszczy ogromne znaczenie ma wybór noclegu. Żeby poczuć prawdziwy klimat Puszczy warto skorzystać z noclegów zlokalizowanych w środku lasu, z dala od cywilizacji. Noce spędzone w lesie będą niezapomnianym doświadczeniem. Dlaczego? Widok nieba usłanego gwiazdami, ciemność i odgłosy nocnego życia w Puszczy dopełnią naszej potrzeby kontaktu z przyrodą.

Z takiego wypoczynku wrócimy wyciszeni i z nowymi siłami do życia.

Artykuł powstał przy współpracy Agroturystyki U Jasia i Małgosi.