W życiu każdego małego pisaka przychodzi ten moment, gdy trzeba raz pierwszy zabrać go do przychodni weterynaryjnej. Podczas wizyty weterynarz będzie mógł nie tylko skontrolować stan jego zdrowia, ale też, co bardzo ważne, wykona komplet szczepień, w tym tych obowiązkowych dla każdego pupila. Jak przygotować szczeniaka do pierwszej wizyty, aby przebiegła ona bezstresowo i nie zraziła psa do odwiedzin w klinice? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Kiedy zabrać szczeniaka do przychodni po raz pierwszy?
Weterynarze doradzają, aby na pierwszą wizytę ze szczeniakiem przyjść w pierwszych tygodniach życia psa. Na taką kontrolę i pierwsze szczepienia udają się wszystkie psy z legalnych hodowli oraz schronisk, czego potwierdzenie znajduje się zawsze w książeczce zdrowia zwierzęcia. Zaleca się jednak, żeby odwiedzić przychodnię ponownie, parę tygodni po przybyciu psa do nowego domu, aby dać mu czas na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i zbudowanie relacji z właścicielem.
Przygotowania do pierwszej wizyty
Przede wszystkim przed pierwszą wizytą poszukaj dobrej i sprawdzonej przychodni świadczącej usługi weterynaryjne na najwyższym poziomie, takiej jak https://www.vikravet.pl, w której zarówno pies jak i jego właściciel mogą poczuć i się komfortowo. Oszczędzi to stresu i zdenerwowania towarzyszącego pierwszemu wyjściu do kliniki.
Psy bardzo szybko wyczuwają emocje swoich właścicieli, dlatego zbytnie poruszenie może niepotrzebnie zaburzyć ich równowagę. Oprócz tego warto też pamiętać, aby zabrać ze sobą ulubione przysmaki zwierzaka. Dzięki temu przychodnia weterynaryjna będzie kojarzyła mu się z miejscem, w którym otrzymał nagrodę!
Pytania do weterynarza na pierwszej wizycie!
Pierwsza wizyta w przychodni weterynaryjnej do doskonała okazja do tego, aby zadać lekarzowi wszystkie nurtujące pytania i dowiedzieć się, w jaki sposób odpowiednio zadbać o pupila. Weterynarze z chęcią udzielą cennych wskazówek, między innymi na temat diety psiaka oraz tego, czy powinien przyjmować witaminy. Zależnie od rasy, mogą też polecić konkretne ćwiczenia lub aktywności, które pomogą spożytkować pupilowi nadmiar energii. Oprócz tego warto też dopytać o właściwą pielęgnację psa i wskazówki na temat czyszczenia uszu czy obcinania pazurów.
Pierwsza wizyta to także doskonała okazja do tego, aby skonsultować wszystkie zaobserwowane niepokojące zachowania, takie jak nadmierne drapanie się, podgryzanie ogona czy saneczkowanie, czyli tarcie zadem po podłodze.
Przebieg pierwszej wizyty w przychodni weterynaryjnej
Podczas pierwszej wizyty w przychodni weterynaryjnej lekarz przede wszystkim ocenia ogólny stan zdrowia psa: sprawdza stan sierści, uzębienia, zagląda do uszu oraz oczu pupila. Zapisuje też wagę psa, aby później móc stwierdzić, czy szczenię rozwija się prawidłowo. Podczas pierwszej wizyty odbywa się również obowiązkowe szczepienie oraz odrobaczanie, a wszystko zostaje zapisane w książeczce zdrowia.