Jakie są koszty gewerby w Niemczech?

Posted onCategoriesWieści z Infoboxu

Blisko  170 000 firm prowadzonych przez Polaków na terenie Niemiec rejestruje się co roku. to bardzo dużo. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim minimum formalności związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec oraz niskie koszty utrzymania firmy. Gewerba w Niemczech koszty ma niezwykle atrakcyjne, nierzadko niższe niż ma to miejsce w przypadku prowadzenia firmy w Polsce. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje prowadzenie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec.

Założenie firmy w Niemczech – ile to kosztuje?

Oprócz dostarczenia wszelkich niezbędnych dokumentów do gewerbeamt, musimy liczyć także się z kosztami które trzeba ponieść, przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Zależnie od landu oraz miasta w którym prowadzimy naszą firmę, koszty wpisu do ewidencji firm w Niemczech, wynoszą od  15 € do 65 €. Nie są to jednak jedyne koszta, z którymi musimy się liczyć kiedy zakładamy własną firmę w Niemczech. Należy bowiem doliczyć także koszty tłumaczenia dokumentów, wynajęcia lokalu – jeśli jest to konieczne – a także księgowości. Należy także brać pod uwagę koszt który będziemy musieli ponieść w celu uzyskania różnego rodzaju pozwoleń na prowadzenie naszej działalności – w przypadku branży budowlanej może on go nieść nawet 500 €.  Koszty to jednak bardzo szybko nam się zwrócą. To także argument który przemawia na korzyść zakładania własnej firmy w Niemczech.

Czy zawsze muszę wynajmować lokal kiedy prowadzę firmę w Niemczech?

Wynajęcie lokalu, w którym prowadzimy naszą firmę w Niemczech, nie zawsze jest konieczne. W sytuacji kiedy nasza działalność obejmuje szeroko pojmowaną branżą budowlaną, nie ma konieczności wynajmowania lokalu. Tym samym, wielu specjalistów w branży budowlanej decyduje się na otworzenie własnej firmy właśnie w Niemczech. Koszta związane z jej prowadzeniem są bowiem znacznie niższe niż w przypadku prowadzenia takiej firmy w Polsce.