Kiedy należy sporządzić biznes plan?

Posted onCategoriesInternet i technologie, Warte polecenia

Wiele firm od lat funkcjonuje na rynku i świetnie sobie radzi bez żadnego biznes planu.  Dlatego mnóstwo osób chcących założyć własną działalność, słyszących o biznes planie zachodzi w głowę, po co jest im on właściwie potrzebny. W zasadzie pisanie go nie jest konieczne. Jeśli mamy firmę, która bez problemu znajduje klientów na oferowane przez siebie usługi bądź produkty  –  to na ogół biznes plan nie jest potrzebny.  Przecież przysłowiowy Kowalski, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i osobiście świadczy usługi remontowe lub  hydrauliczne z pewnością nie ma ani  biznes planu, ani  zielonego pojęcia  czemu ten dokument miałby służyć. Jeśli działalność dobrze prosperuje i przynosi dochody  –  wszystko jest w porządku. Jeśli jednak chcemy rozwijać własną firmę, rozszerzać zakres działalności, pozyskać fundusze i inwestorów oraz zatrudnić więcej pracowników – biznes plan będzie konieczny. Najlepiej potraktować sprawę poważnie, przyłożyć się i samodzielnie napisać rzetelny biznes plan.

biznes plan

Chcąc przekonać potencjalnych inwestorów lub instytucje bankowe do zainwestowania w naszą firmę należy przedstawić historię firmy oraz aktualną sytuacje finansową. Konieczne będzie przedstawienie naszej wizji, misji, kierunków rozwoju i celów jakie chcemy osiągnąć prowadząc działalność.  Trzeba także scharakteryzować branżę, w jakiej działa nasze przedsiębiorstwo, konkurencję oraz oferowany przez nas produkt  (jego zalety i cechy, które sprawiają, że jest lepszy od produktów konkurencji). W biznes planie powinna się także znaleźć analiza SWOT, zawierająca słabe i mocne strony firmy oraz jej szanse i zagrożenia.  Analiza ta pozwala ocenić strategiczne szanse przedsięwzięcia oraz ocenić realne szanse powodzenia naszych biznesowych planów i założeń.  Biznes plan musi zawierać także charakterystykę naszej inwestycji oraz  dokładny opis jej finansowania. Należy uwzględnić tutaj również wszystkie źródła, z których pozyskane zostaną fundusze (pożyczki, dzierżawy, leasing itp.).

Tworząc biznes plan należy pamiętać o szczegółowej analizie rynku. Jej zadaniem jest przekonać inwestorów, że rozumiemy zasady działania rynku, na który wkraczamy, i że jesteśmy w stanie skutecznie konkurować z innymi podmiotami z naszej branży. W pisaniu analizy rynku pomocne mogą okazać się dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Warto także przeprowadzić w terenie badania na temat naszej usługi lub produktu i podeprzeć się opiniami potencjalnych klientów.

Ponadto pisząc biznes plan trzeba być bardzo przekonującym. Czasem jest to bardziej skuteczne w pozyskaniu inwestorów niż niejedna sucha analiza.