To oczywiste, że przystępując do budowy swojego wymarzonego domu stajemy przed wieloma rozmaitymi dylematami. Należy do nich także kwestia wyboru odpowiedniego projektu. Jak się do tego zabrać?
Wstępne założenia względem projektu
Wybierając projekt domu warto mieć spisane, zmaterializowane w ten sposób nasze oczekiwania względem mieszkania. Czy dom ma być duży, czy raczej będzie to dom o niewielkiej powierzchni do 100 m2? Czy zależy nam na ciekawym designie? Jaki rodzaj architektury nam się podoba – preferujemy styl nowoczesny, czy raczej tradycyjny? Chcemy, by nasz dom się wyróżniał na tle sąsiedzkich budynków, czy raczej, żeby wpisywał się w okoliczną architekturę? Ile kondygnacji potrzebujemy – czy wolimy dom parterowy czy raczej piętrowy lub z użytkowym poddaszem? No i oczywiście fundamentalna dla większości z nas sprawa – jakim budżetem dysponujemy na budowę domu?
Niektóre serwisy internetowe umożliwiają nawet podgląd projektów na naszej działce. W tym celu należałoby wykonać zdjęcie posiadanej działki budowlanej, by móc 'podglądać’ jak mniej więcej nasz dom prezentowałby się w tym otoczeniu. Przyznamy, że taka wizualizacja może bardzo pomóc w wyborze, prawda?
Jak szukać projektu?
Obecnie na rynku architektury budownictwa jednorodzinnego w Polsce dysponujemy naprawdę ogromnym wyborem gotowych projektów domów. Daje to nam naprawdę ogromne możliwości, możemy być bowiem przekonani, że odnajdziemy projekt, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Z drugiej jednak strony zachodzi pytanie – jak w całym tym gąszczu projektów odnaleźć ten, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom? Gdy przystąpisz do przeszukiwania popularnych, dużych serwisów z gotowymi projektami domów, zapewne szybko przekonasz się, że przeglądanie co raz to kolejnych propozycji jest naprawdę czasochłonne.
Gotowe projekty domów pracowni Dominanta, źródło: http://projekt-od-autora.pl/
Dlatego wiele firm oferujących na swoich stronach internetowych gotowe projekty domów publikuje funkcjonalną wyszukiwarkę projektów według rozmaitych zadanych parametrów. Należą do nich między innymi:
-
powierzchnia użytkowa projektu
-
ilość kondygnacji
-
rodzaj budynku
-
rodzaj dachu
-
technologia budowy
To właśnie dlatego dobrze jest mieć już przed rozpoczęciem poszukiwań przygotowane konkretne założenia względem budowanego przez nas domu. Korzystając z tego typu wyszukiwarki zawężamy ilość wyszukiwań tylko do tych, które spełniają nasze podstawowe założenia. W trakcie przeszukiwania może się okazać, że pasowałoby jeszcze bardziej zawęzić poszukiwania, w tym celu ponownie możemy posłużyć się wyszukiwarką.
Kto pyta nie błądzi
To jest pewna nadrzędna i ponadczasowa zasada – jeśli stoimy przed podjęciem określonej decyzji warto popytać osób, które mają pewną wiedzę w potrzebnym nam zakresie. Dlatego warto się zorientować, czy wśród naszych znajomych czy rodziny nie ma kogoś, kto wybudował już dom. Takie osoby na pewno będą dysponowały praktyczną wiedzą. W razie wszelkich pytań co do wybieranego projektu warto kontaktować się także z pracowniami architektonicznymi, których projekty szczególnie nam się podobają.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://freedomart.pl