Oryginalny nagrobek – czyli jaki?

Posted onCategoriesWarte polecenia

Z pewnością wielokrotnie zetknęliście się z określeniem, takim jak “oryginalny nagrobek”. Szczególnie w okresie początku listopada, zdecydowanie bardziej przyglądamy się zarówno nagrobkom, jak i pomnikom. Związane jest to oczywiście z faktem, że właśnie w listopadzie znacznie częściej odwiedzamy nekropolię. Oryginalne nagrobki mogą posiadać przede wszystkim wykonane z kamienia najróżniejsze elementy, które zakład kamieniarski Kielce stworzył z najwyższą starannością. Nierzadko są one tworzone na indywidualne życzenie klienta. Co jeszcze jednak warto wiedzieć na temat oryginalnych nagrobków? Czym się one wyróżniają? 

Rzeźby wykonane z kamienia 

Tradycyjny nagrobek – zarówno pojedynczy jak i podwójny – z reguły składa się z tablicy napisowej, posadzki oraz płyty nakrywowej. To stałe elementy, które zapewniają stabilność nagrobka. Warto jednak podkreślić, że mamy też możliwość uzupełnienia tych podstawowych elementów o dodatkowe. Oczywiście, może to być wazon, dodatkowy lampion, czy krzyż. Nierzadko jednak pojawiają się także rzeźby dodatkowo zdobiące nagrobek – serca, anioły, fantazyjne krzyże czy figury Matki Boskiej bądź Jezusa. Kluczem do tego, aby oryginalny nagrobek nie wyglądał groteskowo a bardzo estetycznie, jest umiejętne dopasowanie tych elementów do całego nagrobka. Właśnie dlatego, kiedy planujemy zakup oryginalnego nagrobka, warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy mają w tym doświadczenie. 

Nie przekraczaj dopuszczalnych wymiarów nagrobka

Kiedy planujemy złożenie zamówienia na wykonanie nietuzinkowego nagrobka, warto też upewnić się, że mamy taką możliwość. Nagrobki tego typu najczęściej charakteryzują się bardzo niestandardowymi wymiarami. Z tego względu, dobrze jest wcześniej udać się do zarządcy nekropolii i zapytać, jakie są dokładne wymiary nagrobka – zarówno pojedynczego, jak i podwójnego – które obowiązują w przypadku danej nekropolii. Informacje te, będą kluczowe dla zakładu kamieniarskiego, który taki nagrobek wykona.