Sześciolatki w szkole podstawowej

Posted onCategoriesWarte polecenia, Wieści z Infoboxu

Czy sześciolatka warto posłać do szkoły podstawowej?

Nie tak dawno, za sprawą poprzedniego Rządu, pójście sześciolatków do szkół podstawowych było obowiązkiem. Rodzice małych dzieci byli oburzeni całą tą sytuacją. Napisano wtedy wiele petycji o zniesienie tej ustawy, jednakże bezskutecznie. Dopiero, gdy nowy Rząd wkroczył na miejsce starego zapowiedziane zostały nowe reformy w edukacji. Część z nich jest absurdalna, jednak co do sprawy sześciolatków rodzice mogą być w końcu szczęśliwi.

Nowa reforma dotycząca sześciolatków

Obecny Minister Edukacji Narodowej dał rodzicom dzieci swobodę w wyborze. Sami mogą zadecydować, czy ich pociecha rozpocznie naukę w szkole podstawowej już w wieku sześciu lat, czy tradycyjnie w wieku lat siedmiu.  Wielu rodziców cały czas waha się, kiedy posłać swoje dziecko do szkoły podstawowej. Mają swoje obawy, ale są też przekonani, że ich pociecha może szybciej się za klimatyzować.

Kiedy dziecko jest gotowe na podstawówkę?

Jeżeli nasze dziecko nie uczęszczało do przedszkola, jako pięciolatek, w przypadku, gdy chcemy posłać nasze dziecko do podstawówki w wieku lat sześciu potrzebna będzie pozytywna opinia poradni dla sześciolatków. Część rodziców będzie uważać, ze posłanie sześcioletniego dziecka do szkoły podstawowej jest dobrym pomysłem, jednak nie do końca zdają sobie sprawę z możliwych konsekwencji. Wiadomo, że mniejsze dzieci wolniej przyswajają ogrom wiadomości. W szkole podstawowej jest jeszcze o tyle dobrze, że sześciolatki i siedmiolatki są osobno w klasach. Siedmioletnie dzieci łatwiej przyswajają przypisany materiał. Kiedy sześciolatek zacznie przynosić do domu słabe stopnie, dopiero wtedy rodzice mogą zorientować się, że popełnili błąd.

Na co zwrócić uwagę przy posłaniu sześcioletniego dziecka do podstawówki?

Wiele istotnych czynników wpływa na to czy sześcioletnie dziecko powinno pójść do szkoły podstawowej. Między innymi decydować o tym może otwartość dzieci na kontakt z rówieśnikami. Jeżeli dziecko boi się kontaktu z osobą dorosłą, może to być znak, że to jeszcze nie pora. Ważnym jest to, aby wymowa u dziecka była prawidłowa oraz skupienie podczas zajęć było wysokie. Jeżeli nie ma tych elementów, lepiej zostawmy naszego malucha w przedszkolu. Jeżeli nasze dziecko jest samodzielne i posiada dobrą sprawność fizyczną, potrafi się zachować, rozumie podstawowe pojęcia możemy myśleć nad tym, aby posłać je rok wcześniej do szkoły podstawowej.