Szlifowanie podłóg – co musisz o tym wiedzieć?

Posted onCategoriesInternet i technologie

Szlifowanie podłóg jest konieczne, gdy chcesz odnowić stare deski lub parkiet. Dzięki prawidłowo wykonanemu szlifowaniu podłogi, można bez problemu usunąć starą powierzchnię. Tym samym, możemy też uzyskać gładką, równą deskę lub parkiet. Szlifowanie podłóg jest ważnym etapem wszystkich projektów remontowych podłogi, szczególnie jeśli masz zamiar zamocować elementy dekoracyjne lub zastosować farbę do drewna. Jest to również ważne w przygotowaniu powierzchni do lakierowania lub olejowania, aby uniknąć niedokładnych wyników. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat zabiegu, którym jest szlifowanie podłóg? O czym pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć, kiedy przygotowujemy się do tego rodzaju pracy? Na te, jak również i na wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Szlifowanie podłóg – od czego zacząć?

Kiedy szlifujesz podłogę, możesz użyć dużej szlifierki, aby usunąć  duże warstwy starego materiału. Należy jednak pamiętać o tym, że to narzędzie może usunąć nawet do 0,5 mm materiału co sprawia, że bardzo łatwo jest usunąć go zbyt dużo.  Dlatego też czasem trzeba skorzystać z mniejszej szlifierki o wiertle charakteryzującym się mniejszą średnicą niż szerokość drewnianej deski. Pozwoli to na zachowanie znacznie większej precyzji przy wykonywaniu tego zadania. 

Jak prawidłowo wykonywać szlifowanie podłóg?

Pamiętaj, że  jeśli planujesz odnowienie istniejącego parkietu lub deski na twojej podłodze, musisz szlifować całą jej powierzchnię w celu usunięcia starego lakieru lub wosku. Nie zapomnij także o sprawdzeniu stanu samego podłoża. Jeśli poziom desek nieprawidłowo się obniża, musisz to naprawić przed ukończeniem procesu szlifierki. Warto skorzystać także ze specjalistycznych pastelek polerskich aby pozbierać maleńkie kawałki pozostałe po starej powierzchni.

W sytuacji, jeśli nie posiadasz odpowiednich narzędzi do wykonania szlifowania podłóg, warto rozważyć zlecenie takiej pracy profesjonalistom w tym zakresie. Nie zapominaj, że nieprawidłowo przeprowadzone szlifowanie podłogi, może wiązać się z koniecznością poprawy tego procesu, a to z kolei – dodatkowe koszta, których każdy z pewnością chce uniknąć.