Szukasz dobrego opracowania Wesela?

Posted onCategoriesWarte polecenia

Znajdziesz je na serwisie klp

Poziom edukacji w obecnych czasach ciągle jest podnoszony. W zależności od rodzaju szkoły i wysokości klasy wymaga się od nas coraz więcej i więcej. Chyba każdy może powiedzieć, że podstawówka była najłatwiejszym i najprzyjemniejszym etapem nauki. Nauczyciele starają się przekazać młodym uczniom cenne wskazówki. Etap ten składa się aż z sześciu klas. To właśnie tutaj poznajemy nowych znajomych, z którymi relacje mogą przerodzić się w przyjaźń na całe życie. To właśnie w tym okresie nasze pociechy mogą cieszyć się otaczających ich światem. Każdy rodzic przez to kiedyś przechodził, a mianowicie chodzi tutaj o to, że dzieci zaczynają się usamodzielniać. Następnie przychodzi etap, w którym dzieci z podstawówek idą do szkoły gimnazjalnej. Jednak tutaj, dla wielu osób okazuje się być dużo ciężej niż poprzednio. Młodzież poznaje zupełnie nowe rzeczy, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Poznają nowych nauczycieli, nowych kolegów, jednak cały czas utrzymują kontakt ze znajomymi z poprzednich lat. Zazwyczaj grupy przyjaciół planują, że będą chodzić do tej samej klasy. I tak też się dzieje. Dzięki temu, pierwsze dni w nowej szkole nie były, aż takie straszne. Okazuje się, że nauka nie jest taka straszna i mając przy sobie odpowiednie osoby można zajść naprawdę daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. W głównej mierze to one mają wpływ na naszą dalszą przyszłość i kolejną szkołę. Z pewnością, przychylnie będzie rozpatrywany udział w konkursach i olimpiadach naukowych. Jeżeli czujemy się dobrze w jakiejś dziedzinie, możemy zdecydować się na to. Ma to swoje dobre plusy. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać. Przykładowo, za udział w konkursie historycznym możemy na koniec roku otrzymać ocenę bardzo dobrą. Wiadomo, że jeżeli będziemy posiadać wysokie oceny na koniec trzeciej klasy gimnazjum, to dostaniemy się z łatwością do liceum, czy technikum, takiego jak zawsze marzyliśmy.

W momencie ogłoszenia wyników do licealnych klas, możemy odetchnąć z ulgą. To właśnie teraz wszystko zmieni się o 180 stopni. Całkiem nowy świat. Stajemy się młodymi dorosłymi. Po zakończeniu nauki w liceum, czy technikum, czekać będzie na nas najważniejszy egzamin w życiu. Nie będzie nam łatwo, ponieważ każdy nauczyciel będzie od nas wiele wymagał. Program nauczania też będzie bardziej rozbudowany z tego względu, że znajdują się tam profilowane klasy. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się dobrze. Wielu z nas ma szczególne uzdolnienia matematyczne, dlatego też wybiera klasę o tym profilu, gdzie rozszerzona będzie matematyka, fizyka i informatyka. Jednak są też osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w przedmiotach humanistycznych. Rozszerzony będzie tutaj w szczególności język polski. Jego program nauczania jest bardzo bogaty, dzięki czemu mamy możliwość poznania wszystkich ciekawych lektur z różnych epok. Teraz omówmy jedną z lektur, jaką jest Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Dramaturg brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Wyspiański, kilka tygodni po weselu zabrał się do opisanie tamtejszej nocy. Wesele traktowane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności i narodowych mitów. Niestety, ale naród nie był przygotowany na ciężką walkę, jednak Wyspiański z całego serca pragnął to odwzorować. Akcja utworu dzieje się w świetlicy wiejskiej chaty. Za ścianą zaś odbywa się wesele Rydla z Mikołajczykówną. Po całej chacie rozchodzą się dźwięki tanecznej muzyki i panujący na sali gwar. Wesele ma miejsce pod koniec roku, w listopadzie. Wszystkie opisy zdarzeń, które zostały zawarte w treści utworu, dzieją się zaledwie w ciągu kilku godzin. Wszystko zaczyna się przed północą, zaś kończy następnego dnia nad ranem. Na serwisie klp znajdziecie wesele streszczenie. Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to książka kipiąca symbolami. W tekście niemalże wszędzie znajdziecie symboliczne postacie i rzeczy. Chochoł zostaje przywołany przez parę młodą w momencie zakończenia pierwszego aktu. Uchodzi on za twórcę urojeń. W trakcie wesela, na gości rzuca czar, który powoduje rozbudzenie skrytych w nich emocji. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę. Porównać można to z narodem, ponieważ wraz z nadejściem lepszych dni, nasze szanse na odzyskanie niepodległości także wzrastają. Teraz skupmy się na symbolicznych rzeczach.

W pierwszej kolejności można by wymienić tutaj złoty róg. Postrzegany jest on, jako symbol walki narodowowyzwoleńczej. Swoją wartością ma zachęcić społeczeństwo do podniesienia się. Jako kolejny symbol wymienimy tutaj przedmiot, jakim jest czapka z piór. Oznacza on, że jest się przywiązanym do rzeczy błahych i materialnych. Ma ostrzegać naród przez tym, aby nie przekładać rzeczy prywatnych nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym Wyspiański znakomicie oddał cierpienie narodu oraz brak możliwości walki o niego. Zdecydowano, że dramat zostanie wystawiony w teatrze. Niestety Lucjan Rydel miał żal do Wyspiańskiego o to, w jaki sposób przedstawił postać jego żony. Jednak sztuka zyskała przychylność Włodzimierza Tetmajera, który był pod wrażeniem. Jeżeli po przeczytaniu tej lektury dalej masz problem z jej zrozumieniem, powinieneś odwiedzić serwis klp. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wszystko to czego szukasz, a dodatkowo mapa serwisu Ci w tym pomoże. Przed maturą z łatwością przypomnisz sobie treść tej lektury. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z serwisu!