W jaki sposób zachować wspomnienia z kaset VHS?

Posted onCategoriesInternet i technologie, Warte polecenia

Jeszcze dwadzieścia lat temu bardzo modną metodą na domowe oglądanie filmów była kaseta VHS. Stworzona została przez firmę JVC w 1976 roku, jednak nie od razu zdobyła tak wielką renomę. Jej olbrzymią konkurencję stanowiły wtedy bowiem formaty takie jak: BetaMax, a także Video2000. I chociaż rozwiązania te były bardziej zaawansowane technicznie, przegrały bitwę o rynek z kasetą VHS.
VideoHomeSystem był bowiem w tamtych czasach dużo prostszym rozwiązaniem, a po za tym miał bardziej przystępną cenę. Jednak jak sama nazwa wskazuje kaseta wideo była przeznaczona w głównej mierze do użytku domowego. Jednak z biegiem czasu powstało bardzo dużo wypożyczalni z kasetami tego typu, dzięki którym można było wypożyczać przeróżne filmy do domowego oglądania. Półki w tych miejscach wręcz uginały się od znajdujących się tam kaset wideo.
Jednak równocześnie z postępem technologicznym pojawiły się na rynku inne, nowocześniejsze, a zwłaszcza mniej skomplikowane rozwiązania, dające przy tym dużo więcej możliwości. Mowa mianowicie o płytach DVD, Blu-Ray, jak również i przenośnych dyskach. W zestawieniu z nowymi rozwiązaniami odtwarzanie kaset VHS okazało się znacznie bardziej skomplikowane i wręcz niepraktyczne. Nowe możliwości sprawiły, że zapisywanie wspomnień w postaci filmów i zdjęć stało się dużo prostsze.
Niestety w dalszym ciągu bardzo dużo osób ma jeszcze w domu mnóstwo kaset VHS, które mogą być odtwarzane tylko za pomocą magnetowidu. W dodatku współczesne, nowoczesne telewizory nie są już w stanie pracować z tym sprzętem. W konsekwencji nie mamy nawet możliwości obejrzenia zawartości tego typu kaset, a na wielu z nich zapisane są nasze cenne wspomnienia, których nie chcielibyśmy jednak z biegiem czasu utracić. Co więc powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
Na szczęście nie musimy się tym martwić. Na rynku mamy aktualnie bardzo dużo przedsiębiorstw zajmujących się na co dzień przegrywaniem kaset VHS na inne nośniki. Mowa o takich, które stosujemy współcześnie do odtwarzania różnego rodzaju danych. Firmy te szybko pomogą nam przekształcić filmy zapisane na płytach VHS na format cyfrowy. Dzięki nim w każdej chwili będziemy mogli otworzyć i obejrzeć filmy z naszymi wspomnieniami na odtwarzaczu DVD lub komputerze. Pamiętajmy jednak, że nie poprawi to jakości utrwalonych tam filmów. Na to już niestety nie mamy wpływu.
Najczęściej stosowaną metodą kopiowania filmów jest po prostu przegrywanie VHS na DVD, nazywane specjalistycznie procesem digitalizowania nagrań. Dla osób posiadających stosowną wiedzę, niezbędne urządzenia oraz oprogramowanie, nie jest to trudne działanie. Jednak opłaca się powierzyć je profesjonaliście. Bardzo dobrym przedsiębiorstwem, które zajmuje się tym na co dzień jest Digital – VHS na DVD. W dodatku cena digitalizacji kaset wideo nie jest u nich wcale bardzo wysoka, a mają także w ofercie skanowanie slajdów oraz negatywów. Dzięki nim małym kosztem możesz zachować swoje cenne wspomnienia na dłużej.