Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Niezależnie do tego, czy zamierzasz zamieszkać w nim na stałe, czy też wybierasz nieruchomość pod wynajem, cały proces powinien zostać odpowiednio przemyślany. Jednym z miast, w którym prężnie rozwija się rynek nieruchomości, jest Koszalin. O czym należy pamiętać, gdy zamierza się kupić mieszkanie w tym mieście? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
1. Koszalin – miasto, które przyciąga
Koszalin jest największym po Szczecinie miastem w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość położona jest w niedużej odległości od Morza Bałtyckiego, dzięki czemu jest to idealne miejsce dla wszystkich, którzy marzą o zamieszkaniu blisko, ale nie bezpośrednio przy wodzie.
Koszalin nieustannie się rozwija, a mimo to, w porównaniu z innymi, większymi miastami w Polsce, oferuje mieszkania w znacznie niższych cenach. Koszalin przyciąga nie tylko ze względu na odległość od morza, lecz także na rozwijający się rynek pracy oraz związane z nim powstawanie nowych osiedli, idealnych do zamieszkania z rodziną.
2. Dowiedz się wszystkiego na temat okolicy
Kupując mieszkania w Koszalinie i każdym innym mieście, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze poznać okolicę, w której zamierza się zamieszkać. Bardzo ważne są aspekty dotyczące odległości transportu miejskiego, sklepów spożywczych oraz szkoły czy żłobka. Dowiedz się, czy okolica jest bezpieczna, a jeśli kupujesz nieruchomość na rynku wtórnym, zapytaj o sąsiadów lub poprzednich właścicieli. Przy zakupie nowego mieszkania warto zainteresować się tym, czy okolica jest spokojna i czy w pobliżu znajdują się parki lub ścieżki rowerowe i inne tereny rekreacyjne.
Rodziny z dziećmi mogą przyjrzeć się mieszkaniom na zabudowanych osiedlach. Jedną z takich inwestycji w Koszalinie jest Osiedle Włoska https://matbet.com.pl/osiedlewloska/, gdzie powstają komfortowe budynki z mieszkaniami o zróżnicowanym metrażu, idealnymi pod zamieszkanie z rodziną lub wynajem.
3. Sprawdź stan techniczny mieszkania
Sprzedaż mieszkań w Koszalinie odbywa się w dużej części na rynku wtórnym, ale nie brakuje tam również nowych osiedli z nowoczesnymi nieruchomościami. Niezależnie jednak od wybranego rozwiązania, przed zakupem należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym mieszkania i dowiedzieć się, w jakim stopniu nieruchomość jest wykończona i czy jest gotowa do wprowadzenia się. Jest to moment, w którym poznasz ewentualną listę wszystkich dodatkowych kosztów. Czy mieszkanie ma umeblowaną kuchnię? Czy wymaga odmalowania albo remontu łazienki? To tylko niektóre z pytań, które warto postawić poprzednim właścicielom. Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z usług rzeczoznawcy, który oceni stan nieruchomości przy użyciu profesjonalnych metod.
Przy zakupie mieszkania należy też zapytać o wszystkie koszty dodatkowe, takie jak opłaty za media oraz czynsz administracyjny. Warto też dowiedzieć się, czy oferowane jest miejsce parkingowe lub garaż, a także skrytka lokatorska.