Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania lub domu, to na pewno jesteś świadom, że od czasu do czasu trzeba wymienić piec centralnego ogrzewania. Czym się kierować przy wyborze nowego kotła grzewczego?
Na wstępie warto zaznaczyć, że na rynku techniki grzewczej mamy ogromną różnorodność kotłów przeznaczonych do ogrzewania domów jednorodzinnych. Urozmaicenie to wynika przede wszystkim z istnienia urządzeń zasilanych rozmaitymi rodzajami paliwa. Możemy znaleźć kotły na paliwa stałe takie jak węgiel czy drewno, kotły na olej opałowy oraz kotły na gaz. Oczywiście są także inne rodzaje tego typu urządzeń, jednak te z trzech wymienionych grup są zdecydowanie najpopularniejsze w naszym kraju. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii wyboru samego kotła gazowego.
Różnorodność technologii
Kotły gazowe w zależności od celów jaki przyświecał projektantom są różnego rodzaju. Mamy dostępne zarówno duże stalowe oraz żeliwne kotły stojące, ale mamy do dyspozycji także całą gamę niewielkich, kompaktowych kotłów wiszących dedykowanych mieszkaniom o stosunkowo niewielkiej powierzchni – czyli takim, w których liczy się każdy wykorzystany metr sześcienny przestrzeni.

Z samych pieców wiszących możemy wyróżnić kotły z zamkniętą lub otwartą komorą spalania. Na czym polega różnica między nimi nietrudno się domyśleć. Jak sama nazwa wskazuje kotły z zamkniętą komorą spalania, są zaprojektowane, tak by palnik, wymiennik ciepła były zabudowane, hermetyczne. W jakim celu stosuje się takie rozwiązanie? Otóż taki kocioł ma specjalnie skonstruowany dwu-tunelowy system kominowy, który jednocześnie doprowadza powietrze do komory spalania i odprowadza na zewnątrz budynku. Dzięki temu urządzenie takie może być zamontowane nawet w bardzo małych pomieszczeniach bez dopływu świeżego powietrza, a nawet zostać zabudowany w szafce kuchennej, co zresztą jest bardzo częstą praktyką.
Ostatnią grupą kotłów gazowych, które omówimy są kotły kondensacyjne. To urządzenia różniące się od ich tradycyjnych, typowych odpowiedników wykorzystywaniem tzw. zjawiska kondensacji. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, że energia cieplna zgromadzona w spalinach jest dodatkowo wykorzystywana. Taki kocioł może być nawet 30% wydajniejszy w stosunku do kotła tradycyjnego. Jest on nieco droższy, niemniej i tak na jego zakup decyduje się wielu inwestorów ze względu na oszczędności w eksploatacji. Omawiając kwestie kotłów kondensacyjnych warto tylko pamiętać, że przed zakupem należy sprawdzić, upewnić się, czy kanał kominowy, który jest wykorzystywany do odprowadzania spalin w domu umożliwia zamontowanie wkładu ze stali nierdzewnej, bo właśnie taki system kominowy jest wymagany przy omawianych kotłach grzewczych.
To oczywiście jeszcze nie wszystkie rodzaje kotłów gazowych, które napotkasz w sklepach z techniką grzewczą. To prawda, że z początku, całe to mnóstwo rozmaitych rozwiązań może przytłaczać. Dlatego planując modernizację instalacji grzewczej w swoim domu, warto to od samego początku konsultować z wynajętym specjalistą.