Jak zabezpieczyć stalowe hale przemysłowe przed korozją?

Posted onCategoriesWarte polecenia

Jedną z kwestii, które budzą wątpliwości inwestorów stających przed wyborem – hala przemysłowa tradycyjna czy stalowa – jest odporność tego drugiego rozwiązania na korozję. Niektórzy obawiają się, że konstrukcje ze stali po pewnym czasie zaczną rdzewieć, co wpłynie na ich wytrzymałość oraz stateczność. Jakie zabezpieczenia antykorozyjne stosują generalni wykonawcy hal stalowych?

Stalowe hale przemysłowe mają niewątpliwe zalety, wśród których wymienia się szybkie tempo realizacji inwestycji przy stosunkowo niskich kosztach, możliwość osiągania dużych rozpiętości konstrukcyjnych czy łatwej adaptacji obiektów do aktualnych potrzeb.

Niestety nawet najlepszej jakości stal, choć bardzo wytrzymała, jest podatna powstawanie ognisk korozji. Rdza tworzy się w wyniku procesów elektrochemicznych oraz reakcji chemicznych. Z tego powodu hale stalowe muszą mieć wykonane zabezpieczenia antykorozyjne, żeby zachować oczekiwaną trwałość.

Jakie rodzaje zabezpieczeń wykorzystuje się najczęściej?

Systemy malarskie

Zazwyczaj obiekty przemysłowe zabezpiecza się przed korozją, aplikując systemy malarskie, np. dwuskładnikowe farby epoksydowe i poliuretanowe. Na rynku dostępne są również jednoskładnikowe farby poliwinylowe, silikonowe, akrylowe czy alkidowe oraz gruntoemalie. Te ostatnie tworzą twardą powłokę odporną na promieniowanie UV i w przeciwieństwie do farb jedno- i dwuskładnikowych nie wymagają stosowania podkładów.

Zanim hala przemysłowa zostanie pomalowana, poszczególne elementy konstrukcji poddawane są piaskowaniu i śrutowaniu albo innym metodom czyszczenia. Chodzi o to, żeby z jednej strony pozbyć się zanieczyszczeń, a z drugiej uzyskać jak najlepszą przyczepność.

Cynkowanie

Oprócz tego hale do zastosowań przemysłowych mogą być cynkowane, to znaczy pokrywane szczelną powłoką cynku. Cynkowanie wykonuje się w ramach jednego z dwóch procesów – cynkowania ogniowego albo galwanicznego. Ten pierwszy sposób pozwala uzyskać grubą, ale nierówną powłokę, dlatego nie nadaje się do każdego rodzaju powierzchni.

Ten drugi umożliwia powstanie dużo gładszej warstwy, stąd dobrze sprawdza się przy elementach, które będą później malowane.

budownictwo przemysłowe
Budownictwo przemysłowe

Odpowiednie zaprojektowanie hal

To, co może być zaskakujące, to fakt, że sposobem na zabezpieczenie antykorozyjne jest również odpowiednie zaprojektowanie obiektu. Hala przemysłowa mająca przestrzenie, w których gromadzą się i zalegają zanieczyszczenia oraz woda albo wąskie, głębokie wnęki trudne do pomalowania i odświeżenia będzie bardziej podatna na korozje niż ta o prostszej konstrukcji.

Z tego powodu obiekty do przemysłu powinni projektować i realizować doświadczeni wykonawcy, tacy jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/), którzy wiedzą, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Jaki rodzaj zabezpieczenia jest najlepszy?

O czym powinni pamiętać inwestorzy? Nie istnieje jeden najlepszy rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego. Należy go dostosować do warunków środowiskowych, w których będzie użytkowana hala przemysłowa. Kategorie korozyjności definiuje norma PN-EN ISO 12944-3:2001 i to ją trzeba uwzględnić przy wyborze zabezpieczeń.