Jakie normy powinien spełniać producent elektroniki w Polsce?

Posted onCategoriesInternet i technologie

Coraz więcej firm zarówno małych, jak i tych znanych oraz cenionych na rynku, decyduje się na zlecenie produkcji elektroniki podmiotom zewnętrznym. Wynika to z trzech podstawowych kwestii – pozwala zmniejszyć koszty, skrócić czas potrzebny do wytworzenia gotowych urządzeń, a jednocześnie wpływa na ich jakość. Dostawcy usług EMS dbają bowiem nie tylko o szybkie tempo realizacji zamówień, lecz także o dokładne weryfikowanie jakości podzespołów.

Każdy producent elektroniki w Polsce musi dbać o jakość produktów końcowych. Bez względu na to, czy jego główną domeną jest produkcja płytek PCB, czy innych podzespołów elektronicznych, powinien spełniać szereg norm, a jednocześnie gwarantować terminowość.

O jakich normach mowa?

Norma PN-EN ISO 9001

Producent elektroniki, któremu zależy na wysokich wskaźnikach jakości, dąży do tego, żeby posiadać system zarządzania jakością oparty na wymaganiach międzynarodowych. Takim systemem zarządzania jest ten zgodny z normą PN-EN ISO 9001, np. ISO 9001:2015. Gdzie się go stosuje? Na każdym etapie produkcji. Obejmuje działania kontrolne w trakcie prac, a także kontrole końcowe we wszystkich działach produkcyjnych.

Dodatkowo, polski producent elektroniki może wdrożyć np. normę PN-EN ISO 13485 i przejść przez proces audytu certyfikującego, żeby mieć poświadczenie, że jest w stanie sprostać wymaganiom klientów z sektora produkcji urządzeń medycznych. Na taki krok zdecydowała się m.in. firma Printor (https://printor.pl), która od lat współpracuje z branżą medyczną.

Normy IPC

Produkcja elektroniki składa się z wielu etapów. Część z nich objęta jest normami IPC. Aby utrzymać najwyższą jakość, płytki PCB wytwarza się zgodnie z wymaganiami normy IPC-A-600 dotyczącej dopuszczalności obwodów drukowanych, zaś montaż SMT i montaż THT przeprowadza się zgodnie z wymaganiami normy IPC-A-610 dotyczącej dopuszczalności zespołów elektronicznych.

Normy IPC odnoszą się również do czystości gotowych płytek PCB i płytek po montażu. To, czy nie ma zanieczyszczeń na obwodach, sprawdza się podczas badania czystości jonowej zgodnie z IPC-TM-650. Obecność elektrolitów przyczyniających się do elektromigracji może bowiem wpłynąć na trwałość urządzeń docelowych.

Produkcja elektroniki Printor
Produkcja elektroniki

Strefy zgodne z wymaganiami IEC 61340

Oprócz tego w przypadku produkcji elektroniki kluczowe znaczenie ma utrzymanie ochrony antystatycznej (ESD). Dlaczego? Ponieważ wyładowania elektrostatyczne powodują niewidoczne uszkodzenia podzespołów. Mogą się zdarzyć zarówno na etapie produkcji, jak i przewozu, stąd wymagane jest zabezpieczenie linii produkcyjnej, przeszkolenie pracowników oraz odpowiednie zabezpieczenie płytek PCB na czas transportu.

Postępowanie z urządzeniami czułymi na wyładowania elektrostatyczne określa norma IEC 61340.

Kontrola jakości

Wszystkie wymienione normy oraz przeprowadzane testy – elektryczne, AOI (automatyczna inspekcja optyczna), ICT (In Circuit Test) czy funkcjonalne – mają jeden cel. Jaki? Zagwarantować najwyższą jakość wytwarzanych produktów. Ta jakość przekłada się na niezawodność urządzeń docelowych, dlatego ma tak duże znaczenie.