Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne. Ten rodzaj ogrzewania coraz częściej wykorzystywany jest w trakcie budowy budynków wielomieszkaniowych i pomieszczeń użyteczności publicznej. Na co zwrócić uwagę przygotowując termoizolację posadzki, by ogrzewanie podłogowe działało z jak najwyższą efektywnością? Czy pod podłogówkę stosuje się specjalny styropian?
Termoizolacja podłogi – dlaczego jest tak ważna?
Odpowiednia izolacja podłogi jest niezwykle ważna w przypadku ogrzewania podłogowego. Pozwala zachować jak największą ilość ciepła, które zamiast uciekać w ziemię, wędruje do góry. Dzięki temu w naszym domu panuje przyjemna temperatura. Brak izolacji na podłodze powodowałby znaczne straty ciepły, a nasze rachunki za ogrzewanie byłyby sporo wyższe.
Przed ułożeniem instalacji należy zastosować styropian pod ogrzewanie podłogi, który powinien charakteryzować się niską przepuszczalnością ciepła. Coraz częściej przy tego typu pracach wykorzystywane są specjalne maty styropianowe, które na wierzchniej warstwie przyklejoną mają folię aluminiową, której zadaniem jest odbijanie ciepła.
Styropian pod ogrzewanie podłogowe powinien mieć grubość przynajmniej 10 cm. Przeważnie stosuje się termoizolację o grubości 15 cm i więcej. Wybór grubości zależny jest jednak od specyfikacji danego budynku. Więcej szczegółów na temat jego charakterystyki cieplnej znaleźć można w projekcie budowlanym.
Jak układa się styropian pod ogrzewanie podłogowe?
Styropian pod ogrzewanie podłogowe układamy w kilku warstwach. W przypadku, gdy jego grubość wynosi 15 cm, najlepiej sprawdza się trzy warstwy po 5 cm. Taki sposób układania styropianu zapewnia pełną szczelność i minimalizuje powstanie mostków termicznych. Ważną rzeczą jest, by wybierać odpowiedniej jakości styropian. Jedyną opcją jest wybór styropianu twardego, tzw. dach-podłoga. W przypadku zastosowania materiału przeznaczonego na fasady można spodziewać się poważnych problemów na etapie eksploatacji budynku.
Styropian pod ogrzewanie podłogowe najlepiej na wierzchniej warstwie wyścielić folią aluminiową, która ma jeszcze bardziej poprawić efektywność naszej instalacji. Nie jest to konieczne, ale podnosi skuteczność ogrzewania budynku.
Na tak przygotowane podłoże układa się rurki podłogówki, które na samym końcu zalewane są betonem tworzącym posadzkę. Ostatnim etapem jest wykończenie podłogi panelami, deską podłogową lub glazurą. Wybór materiału zależny jest od preferencji konkretnego inwestora.