Międzynarodowy transport zwłok – w jakich sytuacjach?

Posted onCategoriesInternet i technologie

Śmierć bliskiej osoby, to sytuacja graniczna – tak jest ona określana w psychologii. Żałoba, poczucie wielkiej straty jak również i ból nie są naszymi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o organizowanie najróżniejszych formalności związanych z pochówkiem. Co więcej, czasem konieczne jest zorganizowanie usługi, którą jest międzynarodowy transport zwłok. Niestety, nierzadko musimy się z tym zmierzyć. Od czego jednak zacząć? Jak zadbać o prawidłowy i zgodny z obowiązującym prawem transport ciała zmarłego do Polski? Na te, jak również i na wiele innych pytań bezpośrednio związanych z tym zagadnieniem, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Międzynarodowy transport zwlok – jaka jest podstawa prawna?

Prawo w Polsce jasno mówi, że nie można pod żadnym pozorem samodzielnie podejmować się zorganizowania transportu zwłok z zagranicy. Jeśli chcemy taką czynność przedsięwziąć, konieczne jest zwrócenie się z odpowiednim wnioskiem do konsulatu znajdującego się w kraju, w którym zmarła bliska osoba. W tym celu, niezbędne jest złożenie wniosku, który z kolei składamy w urzędzie miasta właściwym dla miejsca pochówku. Co powinno się znaleźć w takim wniosku? Przede wszystkim nasze dane. Nie można też zapominać o informacjach, które znajdują się w naszych dokumentach tożsamości. Bardzo istotne jest także podanie danych osobowych zmarłego.  Również w takim wniosku określamy nasz stopień pokrewieństwa ze zmarłym. Tylko rodzina – bliższa lub dalsza – może bowiem zwrócić się z prośbą o zorganizowanie transportu zwłok. Pozwolenie jest jednak wystawiane na zakład pogrzebowy, nie na osoby prywatne. 

W jaki sposób odbywa się transport zwłok do Polski?

Trumna z ciałem zmarłego, może być przewieziona do Polski tylko wtedy, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Musi być ona przede wszystkim szczelnie zamknięta a wewnątrz, powinna być umieszczona specjalna, metalowa wkładka. Nie ma prawnie dozwolonej możliwości, aby po przewiezieniu ciała do Polski, trumna została otwarta. Tym samym, jeśli bliscy chcą pożegnać zmarłego, powinni – wraz z przedstawicielem zakładu pogrzebowego – udać się na miejsce zgonu i tam, przed zamknięciem trumny odbyć ostatnie pożegnanie ze zmarłym.