Reforma edukacyjna 2017 – zmiany w szkolnictwie
Wraz z nadejściem nowego roku w wielu dziedzinach zostaną wprowadzone znaczące zmiany dla wszystkich. Największą reformą dotknięte zostanie szkolnictwo. Obecna Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapewnia, że reforma została dobrze przygotowana.
Co czeka nas wraz z nadejściem nowego roku?
Zmiany dotkną uczniów w każdym wieku. W 2016 roku rozpoczęto pierwsze zmiany, ale to w 2017 roku mają nastąpić prawdziwe zmiany. Wprowadzony, bowiem zostanie nowy system edukacji.
Kilka kwestii związanych z nowym systemem edukacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje , aby przyszła struktura szkolnictwa obejmowała:
– 8-letnią szkołę podstawową – włączenie gimnazjów do szkoły podstawowej
– 4-letnie liceum ogólnokształcące
– 5-letnie technikum
8-letnia szkoła podstawowa a likwidacja gimnazjów
Koniecznością wprowadzenia takiego rozwiązania jest poprawa jakości kształcenia. Wg magistra edukacji częste zmiany szkoły i otoczenia, negatywnie wpływają na wyniki w nauce. Uczniowie nie są odpowiednio zmotywowani do nauki. W trakcie tej reformy, zostaną zlikwidowane sprawdziany szóstoklasistów, ponieważ uczniowie uczęszczający do szóstej klasy szkoły podstawowej automatycznie przejdą do VII klasy, a nie do gimnazjum jak to było do tej pory. Ośmioletnia szkoła podstawowa będzie kończyła się dwudniowym egzaminem. Będzie obejmować język polski, matematykę, język obcy oraz historię. Test ten będzie decydował o wstępie uczniów do liceum ogólnokształcącego. Z dniem 01.09.2019 gimnazja nie będą funkcjonować.
3 Lata w liceum to za mało?
Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z wprowadzeniem 8-letniej szkoły podstawowej zdecydował się wprowadzić także 4-letni system nauki w liceum ogólnokształcącym. Wg wcześniejszych ustaleń 3-letnie liceum było tylko 1, 5 rocznym kursem przygotowywującym do egzaminu maturalnego. Pierwszy rok w 3-letnim liceum obejmował kontynuację nauki z gimnazjum.
Obowiązek szkolny dla sześciolatków został zniesiony
Bardzo dużo kontrowersji wywołał pomysł posłania 6-latków do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Obecna Minister Edukacji Narodowej zniosła ten obowiązek. Rodzicom dzieci dano wybór. Mogli sami zdecydować, czy ich dziecko wcześniej pójdzie do podstawówki czy nie. Dzieci, których rodzice nie zdecydują się na wcześniejsze posłanie do pierwszej klasy, będą się uczyć wszystkiego zgodnie z nową podstawą programową.
Czy nauczyciele stracą swoje posady?
Minister Anna Zalewska zapewnia, że zmiany w szkolnictwie nie przewidują zwolnień nauczycieli. Trwają działania, które mają na celu ustawowe zabezpieczenie nauczycieli. Pani Zalewska zapowiedziała, że zatrudnieni w obecnym systemie, który funkcjonuje w szkołach nauczyciele staną się nauczycielami szkół w ramach nowego systemu, który wejdzie w życie od nowego roku.