Weterynarz podpowiada, jak dbać o koty zimą!

Posted onCategoriesWarte polecenia

Mimo że koty mają puszyste futerko i przez cały rok ciągnie je do tego, aby spędzać czas na świeżym powietrzu, gdy nadchodzi czas niskich temperatur, warto odpowiednio o nie zadbać. W sezonie jesienno-zimowym należy zwrócić uwagę nie tylko na ich pielęgnację, lecz także dietę. Warto też dowiedzieć się, jakie symptomy mogą oznaczać, że pomocny będzie weterynarz. Czytaj dalej i dowiedz się, jak przygotować swoje koty na zimę!

Czy koty należy chronić przed chłodem?

Już wczesną jesienią można zauważyć, że kocia sierść zaczyna się zmieniać. Futerko robi się grubsze i bardziej puszyste, a to wszystko przez zmianę podszerstka. Oprócz tego kotki dużo więcej śpią, stają się mniej chętne do zabaw, a bardziej zachłanne podczas jedzenia. Wszystkie te oznaki wskazują na fakt, że pupile instynktownie przygotowują się na nadejście zimy.

Szczególną uwagę należy poświęcić wszystkim kotom wychodzącym. W miarę możliwości warto ograniczyć czas, który spędzają na zewnątrz – szczególnie gdy temperatura spada poniżej zera, a drogi pokryte są śniegiem. Niebezpieczne dla kocich łapek okazują się wtedy trasy posypane solą, dlatego też po każdym wyjściu warto dokładnie kocie łapki oczyścić i sprawdzić stan poduszek. Koty mieszkające na zewnątrz powinny też mieć zapewnione ciepłe miejsce do spania. Kocią budkę warto ocieplić przy pomocy styropianu i wyłożyć czymś, co zapewni im ciepło – siankiem, grubą poduszką lub kocem.

Zimowe choroby kotów

Niskie temperatury i zmniejszone możliwości schwytania pokarmu sprawiają, że weterynarze muszą znacznie częściej przychodzić z pomocą.

Kiedy usługi weterynaryjne są koniecznością? Pupile, tak samo jak ludzie, mogą się przeziębić. Przychodnia weterynaryjna to miejsce, które powinieneś odwiedzić ze swoim kociakiem, gdy zauważysz u kota objawy takie jak katar, brak apetytu oraz apatię objawiającą się brakiem chęci do zabawy i pieszczot. Lekarz weterynarii pomoże też z popękanymi poduszkami oraz zapaleniem spojówek, które może pojawić się przy bardzo silnym i mroźnym wietrze! W poszukiwaniu sprawdzonej kliniki oferującej porady dotyczące kotów wychodzących, zajrzyj na stronę https://www.levet.pl.

weterynarz koty
Weterynarz dla kotów

Kocia dieta o zimnej porze

Kocia dieta będzie różniła się w zależności od tego, czy zwierzaki są wychodzące, czy też większość czasu spędzają w domu. Pokarm domowych pupilków nie powinien się zmieniać, zaleca się nawet zmniejszenie ilości podawanej karmy w związku z obniżoną aktywnością. Natomiast o koty wychodzące należy zadbać, podając im nie tylko więcej jedzenia, lecz także karmę bogatą w witaminę D3 i kwasy omega-3, dzięki czemu będą lepiej przygotowane na trudne warunki na zewnątrz.

Jak pielęgnować kota zimą?

W kwestii zimowej, kociej pielęgnacji najważniejsze, oprócz oczyszczania łapek, jest regularne wyczesywanie. W chłodniejsze pory roku kociaki mają grubsze i gęstsze futerko, przez co częściej mogą pojawić się kołtuny. Krótkowłose zwierzaki należy wyczesywać raz w tygodniu, natomiast te z długą sierścią mogą wymagać nawet codziennej pielęgnacji. Pomocne mogą okazać się specjalne preparaty do sierści i zabezpieczające łapki, dostępne w sklepach zoologicznych i klinikach weterynaryjnych.