5 ekstra posiłków dla biegaczy

Posted onCategoriesWarte polecenia

Dobry forma zależy nie tylko od treningu. Aby poprawić swoją szybkość i wydolność, musisz zastanowić się, czy to co wkładasz w swoje ciało może Ci pomóc, czy zaszkodzić. Właściwe jedzenie może pozytywnie wpłynąć na osiągane przez Ciebie wyniki sportowe. To jednak nie koniec korzyści zdrowej diety. Właściwe jedzenie zmniejsza ryzyko kontuzji oraz chorób.

Zobacz listę najlepszych pięciu pokarmów, które każdy biegacz powinien uwzględnić w swoim planie żywieniowym. Lista stworzona została przez dietetyków sportowych ProEats. Co powinieneś jeść?

1. Banany

Idealny wysokowęglowodanowy dopalacz energii. Banany doskonale sprawdzą się przed popołudniowym biegiem. Zawierają zdrową dawkę potasu (około 400 mg), co ma ogromne znaczenie dla biegaczy długodystansowych, którzy podczas biegu wydzielają ogromne ilości potu.

2. Płatki owsiane

Płatki owsiane to idealne śniadanie, gdy chcesz rano pobiegać. Dostarcza mnóstwo węglowodanów (jedna porcja zawiera około 25 g) i jest bogate w błonnik. Dodatkowo płatki owsiane mają niski indeks glikemiczny. Zapewnia on powolny wzrost poziomu cukru we krwi, dostarczając energię przez dłuższy czas i utrzymują uczucie sytości na dłużej.

proeats dieta

3. Masło orzechowe

Mowa tutaj oczywiście o czystym maśle orzechowym, które nie zawiera żadnych dodatków takich jak cukier, sól i olej. To dobre źródło witaminy E, która jest prawdopodobnie najskuteczniejszym przeciwutleniaczem wśród witamin. Chociaż orzeszki ziemne zawierają dużo tłuszczu, to głównie składają się z jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniżają one poziom cholesterolu we krwi. Ponadto są one ważne dla wzmocnienia układu odpornościowego, przyspieszenia regeneracji po biegu i zapobiegania kontuzjom.

4. Brokuły

To warzywo pełne witaminy C, dzięki czemu jest jednym z najlepszych pokarmów dla biegaczy. Jak pokazują badania, witamina C może pomóc zmniejszyć ryzyko, a nawet zapobiegać bólom mięśni po intensywnych treningach. Brokuły są również dobrym źródłem wapnia, kwasu foliowego i witaminy K, które wzmacniają nasze kości.

5. Ciemna czekolada

Jako solidny biegacz możesz od czasu do czasu zafundować sobie coś słodkiego. Najlepiej jeśli będzie to ciemna czekolada (z co najmniej 70% kakao). Taka przekąska nie tylko smakuje wyśmienicie po wyczerpującym treningu, ale przede wszystkim pozwala obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ponadto pomaga zmniejszyć stan zapalny, które mogą pojawić się po wyczerpujących biegach.

Po więcej porad żywieniowych dla biegaczy, wejdź na stronę proeats.pl. To doskonałe źródło informacji na temat diety, motywacji i treningu.