Z ospą wietrzną zetknął się chyba każdy. Jest to choroba typowa dla wieku dziecięcego, jednakże zdarza się, że dotyka ona i dorosłych. Niezależnie od tego, w jakim w wieku na nią zachorujemy, musimy pamiętać o tym, że jest ona bardzo zaraźliwa, a w czasie choroby bezwzględnie musimy pozostać w domu. Czas pobytu w domu, zależny jest przede wszystkim od przebiegu tej choroby. Sprawdźmy, jak długo należy przebywać w domu w czasie choroby, którą jest ospa wietrzna.
Ospa wietrzna – jak ją rozpoznać?
Zanim przejdziemy do kluczowej kwestii, która jest tematem niniejszego artykułu, warto dowiedzieć się, po czym w ogóle rozpoznamy chorobę, taką jak ospa wietrzna. Szczegółowo na temat tej choroby, możecie przeczytać tutaj: https://esencjalnie.pl/ospa-wietrzna-meczaca-i-silnie-zarazliwa-kiedy-mozna-wyjsc-na-dwor/. Natomiast jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne objawy ospy wietrznej, to zaliczamy do nich przede wszystkim:
- wysoką temperaturę,
- ogólne zmęczenie, ospałość, brak apetytu,
- małe, czerwone krosty, które pojawiają się na całym ciele i charakteryzują się tym, że swędzą.
O ile dwa pierwsze objawy można przypisać zwykłemu przeziębieniu, o tyle w przypadku, jeśli zaobserwujemy u siebie krosty, możemy być pewni, że mamy do czynienia z ospą wietrzną. Wówczas, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem – w przypadku dzieci z pediatrą, natomiast w przypadku dorosłych – z internistą.
Jak długo należy pozostać w domu w przypadku zakażenia ospą wietrzną?
Minimalny czas pobytu w domu osoby chorej na ospę wietrzną wynosi 10 dni, jednakże może ulec on wydłużeniu – zależnie od przebiegu choroby. Może się jednak zdarzyć, że osoba chora będzie zmuszona przebywać w domu dłużej – nawet do 12 dni. To jednak ustalane jest indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Warto pamiętać, że przypadku zakażenia ospą wietrzną, z reguły lekarz przepisuje antybiotyk – najczęściej specjalną maść, która ma za zadanie nie tylko zniwelować widoczne krosty, ale też zatrzymać a co za tym idzie – zniszczyć infekcję.